Wypadające włosy i łysienie stanowi poważny problem dla wielu pacjentów na całym świecie, w tym także kobiet. Pacjenci otrzymują informacje na temat kremów, czy szamponów, które nie są w stanie przeciwdziałać istocie problemu, czyli braku żywego, zdrowego włosa w obszarze, gdzie dostrzegamy postępujący proces łysienia. 

Przeszczep włosów jest metodą dzięki której zdrowe włosy pobierane od pacjenta są wykorzystane, aby uzupełnić nimi przestrzenie głowy dotknięte problemem łysienia.

Zabieg przeszczepu włosów musi być dokładnie zaplanowany i skonsultowany. Rozmowa z chirurgiem plastykiem pozwoli pacjentowi poznać szczegółowo cały plan działania, możliwości oraz realnie osiągalne efekty pozabiegowe.

Przeszczep włosów

Doświadczony specjalista będzie w stanie odpowiednio przewidzieć postępowanie procesu utraty włosów u danego pacjenta i na tej podstawie uzgodnić najodpowiedniejsze rozwiązanie zabiegowe. Samo przygotowanie do zabiegu składa się z wykonania zaleconych badań oraz przestrzegania kilku prostych zaleceń przez 2 tygodnie przed zabiegiem.

Przeszczep włosów poprzez micrografting jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg plastyk pobiera odcinek skóry ze zdrowymi włosami, następnie zakłada szew tak aby był on niewidoczny gołym okiem. Pobrany odcinek skóry jest następnie dzielony na bardzo małe kawałki zawierające po ok 1-3 włosy i odpowiednio przygotowane są one wszczepiane w miejsca, gdzie pacjent ma ich mniej. Micrografting pozwala na precyzyjne rozplanowanie rozmieszczenia włosów w ilości nawet 1000-2500 przeszczepów na zabieg, tak aby uzyskać naturalny efekt odtworzonej gęstości włosów.

Przeszczep włosów gwarantuje zaadaptowanie się własnych tkanek w nowym miejscu. Proces gojenia pozabiegowego polega na stworzeniu się małego strupka na każdym przeszczepie, a następnie wypadnięciu przeszczepionych włosów. Ważne jest jednak to, że pod skórą znajduje się zdrowy i w pełni sprawny mieszek włosowy z którego po okresie około 3 miesięcy wyrastają nowe, silne włosy rosnące w naturalnym tempie ok 1cm na miesiąc.

Biorąc pod uwagę bardzo indywidualny charakter łysienia u każdego pacjenta mogą być wymagane 2-3 zabiegi dla uzyskania planowanego pierwotnie efektu, jednakże istotne jest to, że przeszczep włosów pozwala na trwałe rozwiązanie problemu łysienia. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu a tok wizyt kontrolnych jest ustalany indywidualnie z lekarzem.<