Zmiany po zrzuceniu wielu kilogramów po stosowanej diecie najbardziej widoczne są w okolicach brzucha. Niestety stan ten skutkuje naciągniętą, pomarszczoną skórą. Jedynym ratunkiem w takim przypadku może być plastyka powłok brzucha, zwana inaczej abdominoplastyką. Pozwala ona na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów, szczególnie u pacjentów z osłabioną mięśniówką i obwisłą skórą brzucha.

Efekt jest tym lepszy, im bardziej jest wspomagany odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym. Jedyną pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod bielizną . W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej dla uzyskania lepszego efektu. W każdym przypadku konieczność taką ustala się indywidualnie w trakcie konsultacji z lekarzem.


Plastyka brzucha

Poważne powikłania po tych zabiegach zdarzają się wyjątkowo rzadko. Bezpośrednio po zabiegu powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. Jeśli pacjent w pełni rozumie istotę tego zabiegu, akceptuje wszelkie niedogodności związane z jego wykonywaniem i czynnie włącza się w program rehabilitacyjny, wówczas uzyskany efekt stanowi dla niego powód do sporej satysfakcji.<