Skórę okolic brzucha i podbrzusza, gdy raz zwiotczeje, niezwykle ciężko jest przywrócić do stanu odpowiedniej elastyczności, napięcia i jędrnością. Niestety przebyte ciąże lub utrata wagi nie ułatwiają kobietom zadania i wystawiają delikatną skórę brzucha na próbę.

Skutecznym ratunkiem w takim przypadku może być plastyka powłok brzucha, zwana inaczej abdominoplastyką. Pozwala ona na uzyskanie wysoce satysfakcjonujących efektów, szczególnie u pacjentek z osłabioną powięzią mięśniową i obwisłą skórą brzucha.

Efekt jest tym lepszy, im bardziej jest wspomagany odpowiednią dietą i rozsądnym programem fizykoterapeutycznym. Jedyną pozostałością po operacji jest blizna przebiegająca w dolnej części podbrzusza nad spojeniem łonowym. Powstała blizna jest trwała, lecz chirurg plastyczny może ją umieścić tak, by była ukryta pod kostiumem kąpielowym, bielizną lub w "starej" bliźnie np. po "cesarskim cięciu".


Plastyka brzucha

W niektórych przypadkach abdominoplastykę łączy się z zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej dla uzyskania lepszego efektu. W każdym przypadku konieczność taką ustala się indywidualnie w trakcie konsultacji z lekarzem.  Bezpośrednio po zabiegu, powierzchnia skóry na skutek obrzęku może mieć pewne nierówności, które znikają w miarę ustępowania obrzęku. 

Poważne powikłania po tych zabiegach zdarzają się wyjątkowo rzadko. Jeśli pacjent w pełni rozumie istotę tego zabiegu, akceptuje wszelkie niedogodności związane z jego wykonywaniem i czynnie włącza się w program rehabilitacyjny, wówczas uzyskany efekt stanowi dla niego powód do sporej satysfakcji.<